Jak przygotować spady drukarskie?

Czym są spady drukarskie i do czego są potrzebne?

Żeby móc dokładnie opisać Ci, czym są spady drukarskie i do czego są potrzebne przy druku materiałów, musimy zapoznać Cię z podstawowymi zasadami obowiązującymi w produkcji.

Druk materiałów reklamowych oraz druk książek realizujemy na większych arkuszach, które następnie są docinane do formatu, który Cię interesuje.

Przykładowo – zamawiasz wizytówki w formacie 90x50mm. Na naszym standardowym arkuszu zmieścimy 24 rozłożone obok siebie wizytówki, które po wydruku będziemy docinać do interesującego Cię, poręcznego formatu.

Wyobraź sobie, że Twoja wizytówka zadrukowana jest w całości. Jeśli nie mamy dodanych spadów drukarskich, to w trakcie docinania na Twojej wizytówce mogą pojawić się niezadrukowane, białe pasy przy krawędziach cięcia.

Spady drukarskie pozwalają zapobiec tego typu sytuacjom.

Spad w druku to przedłużone tło, na którym nie ma żadnych kluczowych informacji, a które zostanie odcięte na gilotynie, czyli już po wydruku. Spad drukarski jest wymogiem technicznym, dlatego pamiętaj o tym, że koniecznie trzeba go przygotować poprawnie. Pamiętaj także o tym, aby na spadzie drukarskim nie umieszczać żadnych elementów graficznych ani tekstowych, które mogłyby zostać usunięte podczas cięcia gilotynowego.

Jak poprawnie przygotować spady w druku?

Aby poprawnie przygotować spady w druku, należy pamiętać o kilku ważnych elementach. Spad w druku przygotujesz na dwa sposoby – możesz to zrobić albo już w trakcie projektowania, albo w trakcie zapisywania pliku.

Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, to musisz pamiętać o spadach, marginesach oraz obszarze roboczym. Dla wizytówki w formacie 90x50mm całym obszarem, który musisz przygotować, będzie 94x54mm (czyli na każdą krawędź dodaj 2mm, które będzie można odciąć).

Wybierając drugą z opcji w okienku publikuj jako PDF kliknij Ustawienia i wyszukaj Ustawienia drukarskie, po czym zaznacz opcję Margines na spad i wpisz wartość spadu w mm. Różne drukarnie przyjmują różne wartości, u nas w drukarnii wynosi ona 2mm na każdą krawędź. 

 

Masz problem z poprawnym przygotowaniem spadów do druku? A może masz inne pytania związane z poligrafią? 

ZADZWOŃ LUB NAPISZ

spady drukarskie