Ile kosztuje wydrukowanie książki?

ile kosztuje wydrukowania książki
ile kosztuje wydrukowania książki

Ile kosztuje wydanie własnej książki?


Czy Ty również nie wyobrażasz sobie życia bez literatury? Czy wielokrotnie rozpisujesz w swojej głowie scenariusze, które później przelewasz na papier? Czy chcesz w końcu powołać do życia swoich bohaterów?

Jeśli tak, to na pewno interesuje Cię koszt wydruku książki. Chyba, że masz masę czasu i rozważasz współpracę z wydawnictwem. Jeśli tak, to niestety nie będziemy w stanie Ci pomóc.

Pomagamy składać i drukować książki w modelu self-publishingu. Jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się o nim słyszeć to w kilku słowach wspomnę, o co tak naprawdę chodzi.

Czym jest self-publishing?


Self-publishing to model wydawania i dystrybucji książki, która stawia w centrum Ciebie jako autora. Tyczy się to zarówno obowiązków (które musisz zrealizować samodzielnie, lub zatrudnić do tego ludzi), jak i zysków. Self-publishing zyskuje coraz większy zasięg i wielu autorów zaczyna postrzegać go jako dobre rozwiązanie, w którym realnie pracują na swój sukces oraz zarobki.

Ile kosztuje wydruk książki?


Skoro udało mi się wyjaśnić (bardzo, co prawda, skrótowo) czym jest self-publishing i że to głównie w nim pomagamy autorom, z pewnością interesuje Cię to, ile jako autor będziesz musiał zapłacić, żeby otrzymać gotowy produkt – książkę, którą będziesz mógł sprzedawać.

Zapewne spodziewasz się, że podam Ci dokładne, co do złotówki wyliczenie ile może kosztować Cię całość.

Cóż…

No nie tym razem. I nie chodzi nawet o to, że nie chcę podać Ci konkretnej wyceny. Bardziej o to, że cena składu oraz wydruku książki zależna jest od wielu parametrów. Dlatego uczciwie przedstawię Ci, na co trzeba zwrócić uwagę i co wpływa na cennik druku książki.

Ile kosztuje skład książki oraz przygotowanie okładki?


Koszt składu książki uzależniony jest głównie od tego, co zamierzasz zawrzeć w treści oraz objętości książki.

W treści książki mogą wystąpić:

– spis treści, spis ilustracji, spis tabel,

– teksty wraz z ich podziałem,

– grafiki, zdjęcia,

– ilustracje,

– tabele,

– materiały źródłowe, bibliografia,

– przypisy.

Wszystkie te elementy wpływają na ostateczny koszt składu książki, dlatego dobrze podesłać do wyceny plik źródłowy, dzięki któremu zaproponujemy Ci wycenę książki adekwatną do pracy, którą trzeba będzie wykonać.

Łatwo się domyślić, że im mniej elementów z listy występować będzie w Twojej książce, tym korzystniej powinno wpłynąć to na cenę.

Dodatkowo pamiętaj o tym, że opcje dodatkowe (np. stworzenie odpowiednich grafik od zera) na pewno będą dla Ciebie kosztochłonne.

W wypadku podanej wyceny dla ceny składu oraz druku książek otrzymać możesz ją albo jako cena netto za stronę/ za arkusz lub całkowitej kwocie netto. Dla Twojej wygody my podajemy wyceny w kwocie netto od strony, dzięki czemu możesz łatwo przekalkulować koszt składu.

WAŻNE: Pamiętaj, że koszt składu książki jest jednorazowy. W wypadku dodruków książki ten koszt odpada.

Koszt zaprojektowania okładki książki uzależniony jest przede wszystkim od Twoich wymagań. Stopień skomplikowania wyraźnie wpływa na cenę – w końcu liczy się tu inwencja oraz czas, który grafik przeznaczy na dopracowanie Twojego projektu w każdym elemencie.

Drukarnia książki cennik


Cennik drukarni książek jest uzależniony od kilku elementów. Niżej rozpiszę Ci je wszystkie:

– Sposób oprawy oraz łączenia okładki z blokiem tekstu

Brzmi strasznie, prawda? A niepotrzebnie.

Wybór oprawy książki to wybór pomiędzy twardą a miękką oprawą. Jeśli chodzi o sposób integracji okładki ze środkiem, to do wyboru masz szycie, klejenie, oraz oprawę szyto-klejoną.

Oprawa twarda, szyta nićmi będzie zwykle rozwiązaniem najdroższym, jednak jest pożądana ze względu na ekskluzywność oraz to, że otwiera się „na płasko”. Dlatego świetnie sprawdza się w wypadku wydawnictw albumowych. Oprawa miękka, klejona (nazywana również broszurową) jest dobrym rozwiązaniem w wypadku beletrystki, tomików poezji i poradników. Autorzy, którzy współpracują z naszą drukarnią, bardzo często wybierają oprawę miękką, klejoną i są z niej zadowoleni.

Uszlachetnienia okładki książki

Pozostając w temacie okładki książki, muszę wspomnieć Ci o uszlachetnieniach. Przykuwają wzrok, pozwalają tworzyć niestandardowe, ciekawe kreacje – po prostu wyglądają zjawiskowo. Uszlachetnienia wiążą się jednak z wyższą ceną.

Wśród popularnych i relatywnie tanich uszlachetnień korzystać możesz np. z lakieru UV, którym pokrywa się poszczególne elementy – np. Twoje autorskie personalia;)

Liczba stron książki

Liczba stron określa, ile arkuszy drukarskich zostanie wykorzystanych do druku Twojej książki. W tym wypadku musisz zrobić wyraźne rozróżnienie na liczbę stron drukowanych w kolorze oraz liczbę stron czarno-białych. W wypadku druku cyfrowego książki możliwy jest druk wraz z przekładaniem zadrukowanych arkuszy po to, by zredukować koszty, jednak nie zawsze – wszystko zależy od rozłożenia elementów w publikacji. Jeśli masz problemy z określeniem liczby stron w czerni i bieli oraz w kolorze – daj znać, z chęcią Ci pomożemy.

 Papier wnętrza

Jeśli decydujesz się na druk w naszej drukarni, to do wyboru masz kilka opcji związanych z papierem. Standardowo, najczęściej drukujemy książki na papierach offsetowych lub kremowych (a w wypadku wydań albumowych – drukujmy również na satynie oraz kredzie). Każdy papier ma unikalne właściwości oraz inaczej chłonie farbę. Wybór w tym zakresie oddajemy oczywiście w Twoje ręce, jeśli jednak będziesz chciał porady, to z chęcią jej udzielimy. Dodatkowo papier również ma swoją cenę. Zwykle najtańsze są papiery offsetowe i kremowe, kreda i satyna są droższym rozwiązaniem.

Papier oprawy książki

Papier oprawy to nic innego, jak okładka książki. W wypadku oprawy miękkiej, klejonej jest to oczywiste – tu proponujemy zwykle zadrukowany karton o gramaturze 250/m2 lub papier kredowy (który jest bardziej giętki, co w wypadku książek w większym formacie może się gorzej sprawdzić).

W wypadku oprawy twardej zadrukowana jest tzw. oklejka, którą drukujemy na papierze kredowym oraz zabezpieczamy folią w połysku, macie lub soft-touch. Zadrukowana może być również wyklejka, czyli papier, który łączy oprawę twardą z blokiem książki. Jest to karta, z którą spotkasz się gdy tylko otworzysz książkę.

Format książki

Jeśli chcesz poznać dokładną informację, ile kosztuje wydruk książki, to musisz ustalić jej format. Zwykle książki drukuje się w znormalizowanych formatach (A4/A5) lub z formatu B (B5). B5 jest jednak różnie definiowana przez różne drukarnie i przyjmuje wartość od 158×228 do formatu nominalnego, czyli 176x250mm. Format jest istotny dla wyceny, gdyż w połączeniu z liczbą stron pozwoli nam obliczyć, ile arkuszy zostanie zużytych na druk. Korzystniej wypadają formaty mniejsze i znormalizowane (np. A5). Jeśli koniecznie chcesz zaproponować swój format, to musisz liczyć się z tym, że cena będzie mniej korzystna.

Nakład książki

Cena druku książek uzależniona jest od tego, ile książek finalnie planujesz wydrukować. Im wyższy nakład, tym niższy będzie koszt jednostkowy.

WAŻNE: Druk pojedynczego egzemplarza może się okazać cenowo zbliżony do druku kilku książek. Drukarnia książek ponosi koszty stałe (związane, chociażby z uruchomieniem maszyny/ oklejarek), których nie uniknie się również przy minimalnym nakładzie.

ile kosztuje wydruk książki

Koszt druku książki


Wygodniej operuje się zwykle konkretnymi przykładami, dlatego przygotowałem dla Ciebie bardzo przykładową oraz bardzo uproszczoną kalkulację, która pozwoli Ci uświadomić, o jakich kwotach w ogóle możemy rozmawiać. Już wiem, że na tę część zacierasz ręce.

ZADZWOŃ LUB NAPISZ

Ile kosztuje druk książki?


Kiedy zdecydować się na druk książki? Załóżmy, że chcesz wydrukować już odpowiednio złamaną książkę, która przygotowana jest pod format A5. Książka liczy 200 stron i są w niej same teksty, bez żadnych kolorowych grafik, a więc książka ma być czarno-biała. Chcesz, by została wydrukowana na białym papierze offsetowym 90g/m2. Żeby ograniczyć koszty planujesz wydać ją w formie książki w oprawie miękkiej, klejonej. Okładka ma być dodatkowo zabezpieczona folią w połysku.

Pierwotnie planujesz wydać 100 lub 200 sztuk, w zależności od kosztów.

Sam druk dla 100 egzemplarzy w tych parametrach powinna zamknąć się w przedziale 8,50-10 zł netto od sztuki (+5% VAT). Przy 200 egzemplarzach koszt jednostkowy spada i raczej uda Ci się wyprodukować pojedynczy egzemplarz książki już za 8-9 zł netto.

Pamiętaj, że kalkulacja jest przykładowa.

Druk książki cena


Ile kosztuje wydrukowanie książki? Jak widzisz, nie jest łatwo przeprowadzić szybką kalkulację. Na koszt druku wpływa masa zmiennych, bez których rzetelna wycena jest w zasadzie niemożliwa.

Podsumowując:

Żeby określić, ile kosztuje wydrukowanie książki, musisz odpowiedzieć sobie i nam na następujące pytania:

– Czy książka jest złożona? Jeśli nie, to ile stron, z jakimi treściami i do jakiego formatu trzeba będzie przygotować?

– Czy okładka jest gotowa? Jeśli nie, to co chcesz na niej zobaczyć?

– Jaki jest format książki?

– W jakiej oprawie i sposobie łączenia przygotujemy książkę?

– Ile stron ma mieć książka? Ile stron będzie kolorowych a ile czarno-białych?

– Na jakim papierze ma być wydrukowany środek książki?

– Czy okładka ma zostać dodatkowo uszlachetniona?

Kiedy odpowiesz nam na te pytania, przygotujemy dla Ciebie wycenę, która na pewno Ci się spodoba. A więc do dzieła!